Arenabolaget
Christeine Meltzer

Christine gör karriär i humorns tecken

Christine Meltzer visste redan tidigt att hon det var skådespelaryrket som lockade mest. Efter att ha gått Calle Flygares teaterskola fick hon draghjälp av barndomsvännen och senare också kollegan David Hellenius när det var dags att inleda karriären. I vår är hon aktuell som programledare för Melodifestivalen tillsammans med Måns Zelmerlöw och Dolph Lundgren. Christine, som är en hängiven Melodifestivalsfantast, ser fram emot uppdraget.

Fakta Christine Meltzer

Ålder: 35
Bor: Stockholm
Familj: Man och två barn
Intressen: Resa, umgås med familjen

2010-03-05 10:06 - Min karriär inleddes med att jag och David Hellenius ringde TV4 och frågade om vi fick komma dit och presentera våra idéer. Det fick vi och David fick jobb, medan jag fick nöja mig med att vara publikuppvärmare på det populära barnprogrammet Gomårr. Så småningom involverade han mig i sina produktioner och vi blev kollegor. Att göra barnprogram visade sig vara en riktigt bra början på karriären, vi hade relativt fria händer när vi gjorde humorsketcher, vilket var bra träning inför kommande humoruppdrag, säger Christine.

Spelade i klassikern The Producers

Sedan dess har TV4 anlitat henne flitigt i en mängd olika produktioner, allt ifrån reseprogram till stora humorsatsningar som Fredag hela veckan och Hey Baberiba, som snabbt blev riksbekant tack vare sina klockrena imitationer av folkkära kändisar. Men Christine har även synts en hel del på scen genom åren, bland annat i en julshow tillsammans med Lasse Berghagen och Niklas Strömstedt på Grand Hotel i Stockholm och nu senast i den rosade komediklassikern The Producers- det våras för Hitler, på Chinateatern i Stockholm.

- Rollen i The Producers, där jag spelade mot bland annat Magnus Härenstam, Claes Malmberg och Kim Sulocki, var min första stora scenroll. Tidigare har jag mest gjort krogshower, julshower och liknande. Att stå på scen ger en härlig känsla, särskilt eftersom det ger mig direktkontakt med publiken, jag kan följa deras reaktioner och interagera med dem på ett helt annat sätt än genom en TV-kamera, säger Christine.
I framtiden vill hon gärna göra mer scenjobb och även om hon blivit mest känd för sina humoristiska talanger så är hon inte främmande för att göra mer seriösa roller, gärna varvat med programledareuppdrag. Just variation är ett nyckelord i Christines karriär och hon beskriver sig själv som en rastlös person som gillar omväxlingen i att kunna varva olika typer av uppdrag, utan att nödvändigtvis kunna placeras in i något specifikt fack. Hon planerar inte så långsiktigt utan gillar att ta saker som de kommer, en karriärtaktik som hittills fungerat väldigt bra eftersom Christine de senaste åren hunnit med mer än vad många andra klarar av på ett decennium.

Nytt projekt med David Hellenius och Peter Magnusson

I The Producers fick Christine för första gången arbeta med en stor ensemble. Sammanhållningen och det faktum att ensemblen snabbt blev ett sammansvetsat gäng var en glad överraskning för henne. När föreställningen flyttade till Göteborg tvingades Christine hoppa av eftersom pendlandet inte gick ihop med hennes familjesituation med två små barn. Apropå barn så har Christines prioriteringar delvis förändrats sen hon blev mamma.

”Jag tar inte längre saker på blodigt allvar och betraktar inte jobbet som det allra viktigaste i min tillvaro, allt står och faller inte med ett uppdrag.”
- Min främsta drivkraft är annars att ständigt förändra och finslipa mina prestationer genom att exempelvis hitta på en ny figur, nya sätt att göra sketcher och nya sätt att roa svenskarna. Jag tycker fortfarande att det är jättekul att gå till jobbet, oftast känns det inte ens som ett jobb och det borde väl vara ett bevis på att jag är på rätt spår i min karriär, säger Christine.
Christine Meltzer, David Hellenius och Peter Magnusson har med åren bildat ett vinnande team i humorvärlden. När de jobbade med TV4 succén Hey Baberiba var arbetsdagarna både långa och intensiva och trion fick en chans att verkligen komma varandra riktigt nära.

- David och jag känner varandra sen vi var små, vi gick i samma skola hemma i Jakobsberg utanför Stockholm där vi båda växte upp. Alla tre umgås mycket även på fritiden. Jag vill gärna göra fler projekt tillsammans med David och Peter i framtiden och just nu skriver vi på ett än så länge hemligt projekt som jag hoppas ska gå hem hos svenska folket. Vårt stora problem just nu är att hitta tid till vårt gemensamma projekt eftersom var och en har sin egen agenda med uppdrag och projekt, säger Christine.

Drömuppdrag att få leda melodifestivalen

Programledarskapet i melodifestivalen betraktar hon som något av ett drömuppdrag. Christine är sedan länge ett stort fan av allt som har med melodifestivalen att göra, från musiken till glamouren, artisterna och, inte minst, snacket runtomkring detta event som tagit sig allt större proportioner de senaste åren. Uppdraget kommer att uppta större delen av våren för Christine del, det omfattar sex deltävlingar, inklusive den stora finalen i Globen.

”Det känns särskilt roligt att få leda programmet tillsammans med Dolph Lundgren och Måns Zelmerlöw.”
- Vi är alla tre helt olika personligheter som kompletterar varandra väl. Vi har fått spendera en del tid ihop under våren för att få en chans att lära känna varandra innan den mest intensiva förberedelse- och inspelningsperioden tar vid. Just nu skriver vi manus och målsättningen är att kunna erbjuda en bra mix av humor och musik, säger Christine.
Av: Sara Schröder

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

Fler artiklar

Missa inte Konfex i Göteborg

Utställare Besök Konfex i Göteborg den 8-9 februari på Eriksbergshallen.

En skämtare stämd i moll

Intervjun Hon är nöjd så länge hon får göra humor om skiten i livet. Kick Off har träffat Klara Zimmergren som ägnar sig åt hiphopdans och djupsinniga grubblerier.

Affärer på golvet

Mässa Eftermiddagste, chokladprovning och en uppdiktad konferens. Konfex i Göteborg är en mässa under ständig förnyelse. Kick Off berättar om evenemanget som utställarna står i kö till.

Fem frågor till Sven Nylander

Fem frågor "Vi använder idrottens tydliga språk och värderingar för att öka prestationen och nå målen på ett bättre sätt".

Upplev Västkusten

Destination Det växer så det knakar på Västkusten. Regionen har blivit en välbesökt och omtyckt konferensdestination. Kick Off berättar om närhet som framgångskoncept.

Fashionabelt Nyårsbubbel

Nyårsbubbel Champagne är drycken som för tankarna till dekadenta fester och smaklökarna till himmelriket. Kick Off har talat med kvinnan som är proffs på de exklusiva dropparna.

Josefin Bornebusch

”Jag skulle älska att spela pundare”

INTERVJU Hon är flickan som valde mellan att bli Pippi Långstrump och skådespelare. Kick Off har träffat Josephine Bornebusch som har rest från London till Stockholm för att spela teater.

Wild Wild West

Mingel Vi tackar alla cowboys, indianer och övriga gäster för en underbar afton på redaktionens kontor i Älvsjö. Kvällen gick i vilda västerns tecken och bjöd på tjur-ridning, countrymusik och massor av skratt. Här har vi lagt upp några av bilderna under kvällen.

Kocken & Sommelieren

Vinjett I varje nummer pratar vi med en kock och en sommelier på landets konferensanläggningar. I detta nummer har vi träffat Alexander Nilsson, sommelier och restaurangchef på Gässlingen i vackra Skåne och Rey Quinn, executive Headchef i Stockholms City.

Plan 28 – en oas för kreativa möten

Konferens Vi är lyhörda, vi ser lite längre, vi skapar framgång - Med de ledorden presenterar Coor Service Management sin nya konferensyta.Plan 28, i Kista Science Tower Conference, finns redo för att skapa unika företagsevenemang.

Mötesnytt

Samarbete mellan Karlstads och Gironas Convention Bureauer

2012-01-18 13:25 Syftet är att utbyta idéer och jämföra marknadsföringsplaner och kvalitetssäkringsverktyg.

Ryskt hotell bäst

2012-01-18 13:12 Radisson Royal Hotel har röstats fram som världens ledande lyx- och affärshotell 2011.

Favorit i repris för mässa med resor och mat

2012-01-11 13:50 Den 21 januari går årets mässa Resor och Mat av stapeln på Åhaga. Mässan arrangerades för första gången förra året och gjorde succé med över 2000 besökare.

Klassisk tågresa mellan Göteborg och Stockholm

2012-01-11 13:41 Efter närmare 150 år har Sverige fått ett komplement till SJ på sträckan Göteborg - Skövde - Stockholm - Uppsala

ICEBAR på Aronsborgs konferenshotell

2012-01-11 13:38 Aronsborgs konferenshotell inleder det nya året med att bygga en utomhusbar av is som ska stå blankfrusen tre månader framöver.

Hausse för Gothia Towers

2012-01-11 10:34 - Slår återigen rekord i antal sålda räkmackor

Mer mötesnytt

Nyhetsbrevet

Beställ det månatliga nyhetsbrevet med tips, råd, artiklar, nyheter och erbjudanden! Direkt till din e-post - helt gratis!


Sök konferens i Sverige

Sök anläggningar, aktiviteter, transporter och mer!

Vad

Var

Konferens.nu
Falkenberg strandbad
easyFairs Scandinavia AB
easyFairs Scandinavia AB
Eventmarket.com