Arenabolaget
Kaffeprovning

Jakten på den perfekta espresson

Allt fler företag väljer att krydda konferensen med nya kulinariska aktiviteter. De klassiska vin- öl och whiskyprovningarna har på senare tid fått en ökad konkurrens från kaffe- och teprovningar. En alkoholfri aktivitet som passar en bred målgrupp i vårt kaffeälskande land.

Fakta om kaffe

Kaffeträdet härstammar från Etiopiens bergiga sydvästra delar. Därifrån spreds det vidare till den arabiska halvön. Ursprungligen var kaffet en sällsynt vara som betraktades som en religiös dryck. Man ansåg även kaffet ha medicinska egenskaper. Från början kokade och åt man trädets bär och blad och inte förrän under 1200-talet började man rosta kaffebönan. Med tiden spreds kaffet vidare från den arabiska halvön till Europa i mitten på 1600-talet.

Brasilien är världens största kaffeodlare och svarar för nästan hälften av det kaffet som kommer till Sverige. I Brasilien odlas framför allt sorten Arabica. Det är Brazilkaffets neutrala, men pålitliga, smakegenskaperna som de svenska rosterierna främst uppskattar. Med dessa som bas skapas egna speciella blandningar.

2009-07-21 15:21 De senaste åren har intresset för kaffe ökat explosionsartat, i takt med att de avancerade espressomaskinerna har fått en given plats i våra kök såväl hemma som på jobbet så väcks också mångas kunskapstörst. Utmaningen att laga den perfekta espresson lockar allt fler och det har det växande antalet företag som arrangerar kaffeprovningar tagit fasta på. Kahls Kaffe i Göteborg är ett av de företag som var först med att erbjuda kaffeprovningar i anslutning till sitt rosteri.

– Kaffeprovningar ligger rätt i tiden. Många företag vill avsluta konferensdagen med någon form av provning men söker ett alkoholfritt alternativ. Då passar en kaffeprovning bra. De allra flesta människor dricker kaffe och den här typen av provningar är dessutom ofta billigare än vin- och whiskyprovningar, säger Andreas Freidlitz, barista och produktutvecklare med fokus på specialkaffe på Kahls kaffe i Göteborg.

Avslutar konferensdag med lektion i kaffeskolan
Avancerade kaffemaskiner har blivit nästintill obligatorisk utrustning i många kök och den som valt att investera i en maskin tror sig ofta vara relativt fullfjädrad i konsten att brygga den perfekta kaffekoppen.

– Folk är numera betydligt mer benägna att investera i kvalitetskaffe och de allra flesta kan avgöra skillnaden mellan ett kvalitetskaffe och en standardblandning. Många får en aha-upplevelse när de går på en provning. Då inser de hur mycket som finns att lära om kaffe och olika typer av bönor. Drygt nittio procent av det kaffe som konsumeras i Sverige är blandrost och för många är det en aha-upplevelse att testa en ren kaffeblandning som enbart består av en sorts bönor, ungefär som kaffevärldens motsvarighet till en single malt whisky, säger Andreas Freidlitz.

Sedan ett drygt år tillbaka har intresset för kaffeprovningar ökat markant på Kahls. Än så länge är det främst tjänsteföretag som väljer att avsluta en konferensdag med en lektion i kaffeskolan. Grupperna består vanligtvis av uppemot femton personer och män är något överrepresenterade. På rosteriets teprovningar är förhållandena omvända, där är kvinnor i klar majoritet.
Många vill lära sig hantverket bakom en perfekt espresso

Kaffeprovningstrenden består generellt sett av två olika typer av aktiviteter. Somliga grupper väljer en klassisk teori- och testlektion i ”kaffeskolan”. Den inleds ofta med en historisk tillbakablick och information och en kort föreläsning om kaffets väg från kaffeböna till färdigmalt pulver samt skillnaden mellan olika typer av kaffebönor. Därefter följer en provning av ett antal olika kaffesorter, bryggda på olika bönor med varierande ursprung. Andra grupper efterfrågar mer handgripliga aktiviteter och väljer därför en lektion i konsten att brygga den ultimata espresson.

– Det krävs ett visst handlag för att laga den perfekta espresson och många som kommer hit på en provning undrar vad de gör för misstag eftersom de aldrig lyckas brygga espresso av lika hög kvalitet som ute på caféer i sina egna maskiner. Man jobbar oftast i par och det tar i allmänhet minst tre timmar för att få till rätt handlag, säger Andreas Freidlitz.

Han tror att kaffeprovningarna kommer att öka än mer i popularitet framöver, dels eftersom många företag är på jakt efter nya teambyggande aktiviteter, dels eftersom intresset för kaffe överlag inte verkar avta.

– Många som lärt sig grunderna vill gå vidare och lära sig mer, exempelvis rostning och koppning, vilket innefattar en viss teknik som syftar till att få fram den ultimata kaffesmaken, säger Andreas Freidlitz.

Tingstads säljare fick mersmak för kaffeprovningar
När säljarna på Tingstad Papper skulle avsluta en säljkonferens så valde de att avrunda dagen med en kaffeprovning. Tingstad, som bland annat tillverkar papperspåsar och engångsmuggar, ville prova något nytt och eftersom många av säljarna både är intresserade av och gärna ville bygga på sina kunskaper om kaffe så kändes en kaffeprovning som ett bra val.

– När säljarna är ute hos våra kunder, bland annat restauranger, så pratar de en hel del om kaffe. Provningen var ett bra tillfälle att bygga på de kunskaperna och samtidigt lära sig att brygga en riktigt god espresso för egen del. Det märks verkligen att kaffe ligger i tiden och det ville vi också ta vara på, säger Martin Mivér, som är försäljningschef på Tingstad Papper.

Han uppskattade det praktiska upplägget, där hantverket i att göra ett gott kaffe stod i fokus. Kaffeprovning kändes som ett intressant alternativ till exempelvis öl- eller vinprovning. På två och en halv timme lärde sig Martin och hans kollegor hemligheterna bakom en god espresso.

– Vi kan absolut tänka oss att boka en kaffeprovning igen. Då är vi redo att bygga på våra kunskaper genom att lära oss mer om exempelvis olika typer av bönor, säger Martin Mivér.

Källa: Svensk kaffeinformation

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

Fler artiklar

Missa inte Konfex i Göteborg

Utställare Besök Konfex i Göteborg den 8-9 februari på Eriksbergshallen.

En skämtare stämd i moll

Intervjun Hon är nöjd så länge hon får göra humor om skiten i livet. Kick Off har träffat Klara Zimmergren som ägnar sig åt hiphopdans och djupsinniga grubblerier.

Affärer på golvet

Mässa Eftermiddagste, chokladprovning och en uppdiktad konferens. Konfex i Göteborg är en mässa under ständig förnyelse. Kick Off berättar om evenemanget som utställarna står i kö till.

Fem frågor till Sven Nylander

Fem frågor "Vi använder idrottens tydliga språk och värderingar för att öka prestationen och nå målen på ett bättre sätt".

Upplev Västkusten

Destination Det växer så det knakar på Västkusten. Regionen har blivit en välbesökt och omtyckt konferensdestination. Kick Off berättar om närhet som framgångskoncept.

Fashionabelt Nyårsbubbel

Nyårsbubbel Champagne är drycken som för tankarna till dekadenta fester och smaklökarna till himmelriket. Kick Off har talat med kvinnan som är proffs på de exklusiva dropparna.

Josefin Bornebusch

”Jag skulle älska att spela pundare”

INTERVJU Hon är flickan som valde mellan att bli Pippi Långstrump och skådespelare. Kick Off har träffat Josephine Bornebusch som har rest från London till Stockholm för att spela teater.

Wild Wild West

Mingel Vi tackar alla cowboys, indianer och övriga gäster för en underbar afton på redaktionens kontor i Älvsjö. Kvällen gick i vilda västerns tecken och bjöd på tjur-ridning, countrymusik och massor av skratt. Här har vi lagt upp några av bilderna under kvällen.

Kocken & Sommelieren

Vinjett I varje nummer pratar vi med en kock och en sommelier på landets konferensanläggningar. I detta nummer har vi träffat Alexander Nilsson, sommelier och restaurangchef på Gässlingen i vackra Skåne och Rey Quinn, executive Headchef i Stockholms City.

Plan 28 – en oas för kreativa möten

Konferens Vi är lyhörda, vi ser lite längre, vi skapar framgång - Med de ledorden presenterar Coor Service Management sin nya konferensyta.Plan 28, i Kista Science Tower Conference, finns redo för att skapa unika företagsevenemang.

Mötesnytt

Ny VD på Stallmästaregården

2012-02-07 14:51 Anders Janson är tillsatt som ny VD för Stallmästaregården Hotel & Restaurang.

Åre laddar inför vinterns häftigaste sportevenemang

2012-02-07 11:24 Internationellt pådrag när VM-deltävling i ”ice cross downhill” kommer till Sverige.

Framgångsrikt konferensår för Arenabolaget i Linköping

2012-02-07 09:46 Under 2011 genomförde Arenabolaget över 600 konferenser, vilka motsvarade en ökning på 16 % jämfört med året innan.

Scandic först med individanpassade sängar

2012-02-06 16:21 Sängen Bliss är världens första säng som kan anpassas för personlig komfort genom att hårdhetsgraden kan ställas in efter gästens individuella önskemål.

Ny direktlinje mellan Malmö och Visby

2012-02-06 16:13 Malmö Aviation startar en ny direktlinje mellan Malmö och Visby den 4 juni.

Samarbete mellan Karlstads och Gironas Convention Bureauer

2012-01-18 13:25 Syftet är att utbyta idéer och jämföra marknadsföringsplaner och kvalitetssäkringsverktyg.

Mer mötesnytt

Nyhetsbrevet

Beställ det månatliga nyhetsbrevet med tips, råd, artiklar, nyheter och erbjudanden! Direkt till din e-post - helt gratis!


Sök konferens i Sverige

Sök anläggningar, aktiviteter, transporter och mer!

Vad

Var

Konferens.nu
Eventmarket.com
easyFairs Scandinavia AB
Falkenberg strandbad
easyFairs Scandinavia AB