Arenabolaget
Radisson Blu

Radisson SAS blir Radison BLU

För två år sedan beslöt SAS-koncernen att det var dags att ”låta fågelungen flyga fritt”. Rezidor SAS blev Rezidor Hotel Group, och nu har man också bytt namn på flaggskeppet Radisson SAS till Radisson BLU.

Radisson Blus bakgrund

1960: Royal Copenhagen, världens första designhotell, öppnar i Danmark. Hotellet ritades och inreddes av den legendariske Arne Jacobsen för SAS International Hotels (SIH) - den skandinaviska flygbolagskoncernen SAS hotelldivision - och fick omedelbar internationell erkännande för sin banbrytande arkitektur och interiör.

1994: SAS International Hotels (SIH) slås ihop med varumärket Radisson i Europa, Mellanöstern och Afrika (EMEA) och skapar Radisson SAS i ett av världens första initiativ för att kombinera två varumärken.

2000: Radisson SAS passerar milstolpen 100 hotell.

2002: Rezidor SAS Hospitality ser dagens ljus med Rezidor SAS som moderbolag och Radisson SAS som nyckelvarumärke.

Början av 2006: Radisson SAS har mer än 150 fastigheter i över 40 länder i EMEA.

Slutet av 2006: Det är dags för SAS-koncernen att låta fågelungen flyga fritt. Rezidor SAS, med det nya namnet Rezidor Hotel Group, noteras på Stockholmsbörsen.

2008: Rezidor Hotel Group har varit börsnoterat i över två år och avslutar året med en hotellportfölj som innehåller över 360 hotell som är spridda över fem varumärken och är verksamma i 55 länder.

Februari 2009: Radisson SAS byter namn till Radisson Blu: nyheten tillkännages under öppningen av det senaste spektakulära "new breed"-hotellet: Radisson Blu Zurich Airport.

2009-03-17 13:57 Zürich, 4 februari, 2009. Efter stort hemlighetsmakeri var det så äntligen dags för hotellkoncernen Rezidor att avslöja sitt nya namn på kedjan som hittills varit känt världen över som Radisson SAS. Världspressen var på plats vid Zürich flygplats för att under stort pompa och ståt inviga det första hotellet med det nya namnet – Radisson BLU.

– Namnet Blu var inledningsvis projektets arbetsnamn, men det blev snabbt uppenbart att det var det mest naturliga valet. Det speglar våra värderingar och stöder vår varumärkeshistoria genom att behålla den grafiska "blå boxen”, sa Gordon McKinnon, Rezidors Executive Vice President of Brands.

Exakt vilka värderingar man syftar på var svårt att uppfatta, eftersom såväl presskonferens som samtliga invigningstal hölls på tyska, men Rezidors VD och koncernchef Kurt Ritter förenklade problematiken:

– Blå är världens mest populära färg, och dessutom var det här det enklaste sättet att täcka över den gamla loggan.

Radisson SAS skapades år 1994 när SAS International Hotels (SIH) slogs ihop med varumärket Radisson i Europa, Mellanöstern och Afrika (EMEA). Hotellkedjan växte snabbt och blev, enligt egen utsago, känt för konisk arkitektur och djärva designlösningar.

Det nya Radisson BLU Hotel Zürich Airport är inget undantag. Hotellet, beläget i direkt anslutning till ankomsthallen, är designat av den italienska stjärnarkitekten Matteo Thun & Partners, och i lobbyn möts gästerna av byggets stolthet – ett 16 meter högt vintorn. Det spektakulära ”Wine Tower”, designat av det amerikanska Jeremy Thom Productions, rymmer 4 000 flaskor vin och champagne samt ett antal flygande dansöser, så kallade ”wine angels”, som i elektroniskt styrda vajrar dansar upp och ner i det inglasade tornet och även hämtar ner det vin gästerna beställt till maten.

Zürich blev alltså första anhalt för det nya Radisson BLU, men Radisson Blus Senior Vice President och COO, Thorsten Kirschke, förklarade att förändringen från SAS till Blu kommer att ske i en stegvis övergång fram till år 2010.

– Vi har för närvarande över 200 hotell i drift eller under utveckling, och namnändringen har planerats så att vi kan undvika onödiga avbrott men ändå skapa effekt. Av: Daniel Golabiewski

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

Fler artiklar

Missa inte Konfex i Göteborg

Utställare Besök Konfex i Göteborg den 8-9 februari på Eriksbergshallen.

En skämtare stämd i moll

Intervjun Hon är nöjd så länge hon får göra humor om skiten i livet. Kick Off har träffat Klara Zimmergren som ägnar sig åt hiphopdans och djupsinniga grubblerier.

Affärer på golvet

Mässa Eftermiddagste, chokladprovning och en uppdiktad konferens. Konfex i Göteborg är en mässa under ständig förnyelse. Kick Off berättar om evenemanget som utställarna står i kö till.

Fem frågor till Sven Nylander

Fem frågor "Vi använder idrottens tydliga språk och värderingar för att öka prestationen och nå målen på ett bättre sätt".

Upplev Västkusten

Destination Det växer så det knakar på Västkusten. Regionen har blivit en välbesökt och omtyckt konferensdestination. Kick Off berättar om närhet som framgångskoncept.

Fashionabelt Nyårsbubbel

Nyårsbubbel Champagne är drycken som för tankarna till dekadenta fester och smaklökarna till himmelriket. Kick Off har talat med kvinnan som är proffs på de exklusiva dropparna.

Josefin Bornebusch

”Jag skulle älska att spela pundare”

INTERVJU Hon är flickan som valde mellan att bli Pippi Långstrump och skådespelare. Kick Off har träffat Josephine Bornebusch som har rest från London till Stockholm för att spela teater.

Wild Wild West

Mingel Vi tackar alla cowboys, indianer och övriga gäster för en underbar afton på redaktionens kontor i Älvsjö. Kvällen gick i vilda västerns tecken och bjöd på tjur-ridning, countrymusik och massor av skratt. Här har vi lagt upp några av bilderna under kvällen.

Kocken & Sommelieren

Vinjett I varje nummer pratar vi med en kock och en sommelier på landets konferensanläggningar. I detta nummer har vi träffat Alexander Nilsson, sommelier och restaurangchef på Gässlingen i vackra Skåne och Rey Quinn, executive Headchef i Stockholms City.

Plan 28 – en oas för kreativa möten

Konferens Vi är lyhörda, vi ser lite längre, vi skapar framgång - Med de ledorden presenterar Coor Service Management sin nya konferensyta.Plan 28, i Kista Science Tower Conference, finns redo för att skapa unika företagsevenemang.

Mötesnytt

Samarbete mellan Karlstads och Gironas Convention Bureauer

2012-01-18 13:25 Syftet är att utbyta idéer och jämföra marknadsföringsplaner och kvalitetssäkringsverktyg.

Ryskt hotell bäst

2012-01-18 13:12 Radisson Royal Hotel har röstats fram som världens ledande lyx- och affärshotell 2011.

Favorit i repris för mässa med resor och mat

2012-01-11 13:50 Den 21 januari går årets mässa Resor och Mat av stapeln på Åhaga. Mässan arrangerades för första gången förra året och gjorde succé med över 2000 besökare.

Klassisk tågresa mellan Göteborg och Stockholm

2012-01-11 13:41 Efter närmare 150 år har Sverige fått ett komplement till SJ på sträckan Göteborg - Skövde - Stockholm - Uppsala

ICEBAR på Aronsborgs konferenshotell

2012-01-11 13:38 Aronsborgs konferenshotell inleder det nya året med att bygga en utomhusbar av is som ska stå blankfrusen tre månader framöver.

Hausse för Gothia Towers

2012-01-11 10:34 - Slår återigen rekord i antal sålda räkmackor

Mer mötesnytt

Nyhetsbrevet

Beställ det månatliga nyhetsbrevet med tips, råd, artiklar, nyheter och erbjudanden! Direkt till din e-post - helt gratis!


Sök konferens i Sverige

Sök anläggningar, aktiviteter, transporter och mer!

Vad

Var

Konferens.nu
Falkenberg strandbad
easyFairs Scandinavia AB
easyFairs Scandinavia AB
Eventmarket.com