Årets Köttkock
Bilder: 1 2 3 4

Årets köttkock testar gränserna vid grillen

Grillsäsongen närmar sig med stormsteg, då skadar det inte att få lite användbara tips och råd som kan ge dig lite extra snits och ny inspiration vid grillen. Vi har bett 2009 års köttkock, Fredrik Andersson, som till vardags är kock på Hällsnäs gård utanför Göteborg, att dela med sig av sina bästa tips för en lyckad grillsommar.

2010-06-16 11:42 26- åriga Fredrik Andersson har jobbat på Hällsnäs Gård i fyra år och har helt klart hittat rätt i karriären. Efter restaurangskolan praktiserade han på ett antal finkrogar, men efter att ha provat på det kände han en längtan efter att få föra vidare sina färdigheter i köket till andra.
- De matlagningskurser vi arrangerar här på Hällsnäs är en av anledningarna till att jag trivs så bra. Jag håller många matlagningskurser med olika inriktning för konferensgrupper och gillar att interagera med och svara på frågor från matintresserade kursdeltagare, säger Fredrik.

Köket på Hällsnäs fokuserar på närodlade och, så långt som möjligt, ekologiska råvaror. Fredrik själv gillar bäst att laga säsongsanpassade traditionella husmansrätter med en modern twist, han experimenterar gärna med alternativa smaksättningsmetoder som sänker fetthalten och gör vår svenska husmanskost mindre kaloristinn. Långkok är en sådan metod och Fredriks personliga favoriträtter är just dillkött och kalv i dill, två klassiska svenska långkoksrätter.
- Under de fyra år då jag lagat mat åt konferensgrupper har gästerna blivit betydligt mer medvetna om och intresserade av vad de äter. Det ställer högre krav på oss när det gäller att skapa smakupplevelser med alternativa smakbärare, vilket är en rolig utmaning, säger Fredrik.

Tävlingsinstinkten får utlopp i kocktävlingar
Som liten spelade han mycket fotboll och ishockey och tävlingsinstinkten sitter i. Fredrik har bland annat deltagit i tävlingen årets kock för två år sedan. Sitt bidrag till tävlingen årets köttkock skickade han in mest som en kul grej och det var kombinationen smakupplevelser som avgjorde juryns beslut. Vinnarreceptet var fläskrulle på sida och fläskkarré, serverad med rökt revbensspjäll, selleripuré, kummingrönsaker, fylld potatis och karamelliserad löksky.
- Utmärkelsen årets köttkock har öppnat många dörrar och gett mig flera roliga utmaningar. Jag komponerade bland annat menyn när Sveriges grisföretagare skulle äta en stor bankett och har fått var med och laga stora middagar till flera hundra personer. Det har verkligen varit utvecklande och sen är det ju förstås också en karriärmerit, säger Fredrik.

På Hällsnäs gård har Fredrik hållt i flera grillkurser för konferensgrupper. Intresset för grillning är stort, många är nyfikna på vilka knep de kan ta till för att förbättra slutresultatet och söker ny inspiration till sommarens grilkvällar. Fredrik vill gärna inspirera folk att våga använda grillen till mer än att bara grilla några köttbitar. Prova att grilla nya varianter av fisk, grönsaker och kyckling eller varför inte tillaga även efterrätten på grillen? Man kan exempelvis göra en brownie eller grilla marinerade fruktspett på en grill. Den som lägger i en särskild pizzasten kan även göra sin egen stenugnsbakade pizza på grillen.

Grillning perfekt som konferensaktivitet
- Jag vill även uppmuntra folk att våga testa andra typer av kött än de vanligtvis köper. Det finns mycket gott kött utöver den klassiska filén och biffen. Min personliga favorit är flankstek av nöt, som har en otroligt aromatisk och rik smak utan att nödvändigtvis kosta mer än drygt åttio kronor kilot. Våga också variera tillbehören, skippa den klassiska potatissalladen till förmån för en riktigt välgjord tomatsallad med fetaost, olivolja och vinäger, säger Fredrik.
Han tipsar också om att krydda grillningen med rökspån med olika aromer och att inte ha för bråttom när man börjar grillningen. Se till att elden verkligen slocknat och att kolen är jämn och grå innan du lägger något på grillen.

- Just grillning är ett ämne som berör i princip alla, de flesta gillar att grilla eller åtminstone att äta grillad mat. När gruppen samlas är stämningen ofta lite stel, men efterhand som grillningen fortgår och deltagarna aktiveras blir stämningen allt mer uppsluppen och avslappnad. Grillning lämpar sig särskilt väl för konferensgrupper där deltagarna inte känner varandra särskilt väl eftersom det verkligen är en sammansvetsande aktivitet, säger Fredrik Andersson.
Av: Annika Wihlborg

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

Fler artiklar

Malou von Sivers - mötenas mästarinna

Copyright Malou von Sivers är en av våra mest erfarna journalister. Genom åren har hon intervjuat de största, sett det mesta och format flera av våra mest omtyckta program. För Kick Off berättar hon om sin karriär, nyckeln till ett lyckat möte och varför hon brinner så för att föreläsa.

Antwerpen

Antwerpen - Diamanter, Rubens och affärer

Resa Belgiens huvudstad är visserligen Bryssel, men den stad som känns mest värdig till att leva upp till den rollen är Antwerpen.

Nya Varvet

Historiska vingslag på Nya Varvet

Tips Trots att hamnområdet Nya Varvet ligger bara tio minuter från centrala Göteborg, råder ett lugn som ger besökaren intryck av att befinna sig mitt ute i naturen.

Citykoll Jönköping

Mötesstaden i mitten

Citykoll Jönköping ligger otroligt vackert längst med Vätterns strand. Residensstaden för Jönköpings län är Sveriges nionde största tätort.

Lär dig hantera olika mötesprofiler

Mötesstrategi Beteendevetaren Nina Jansdotter har delat in mötesdeltagare i åtta kategorier. Ta en titt och se vilken personlighet du själv och dina kollegor antar när det är dags att samlas till möte.

En enda man

En enda man

Filmtips USA, Los Angeles, 1962. Kubakrisens dagar. Universitetsprofessorn George (Colin Firth), vars livskamrat Jim nyligen dött i en bilolycka, vaknar upp och inser att han är ännu en dag närmare döden. Och han bestämmer sig att denna ska bli hans sista.

Up in the air

Up in the air

Filmtips Ryan (George Clooney) är en medelålders konsult vars jobb är att flyga härs och tvärs över USA och ge människor (som företagen själva inte vågar säg upp) sparken. Han stormtrivs med sitt jobb och kanske framförallt med flygresorna och hotellvistelserna som följer med det, men en dag hotas hans lyckliga, smått cyniska, tillvaro av en ung kvinnlig uppkomling inom företaget.

Sebbe

Sebbe

Filmtips Sebbe är 15 år gammal och bor ensam tillsammans med sitt dysfunktionella, känslomässiga vrak till mamma. En mamma han älskar, men vars kärlek till honom är oberäknelig: i ena stunden intensiv och innerlig, för att i andra stunden vändas till hat. Lägg där till ett ständigt trakasserande av skolans mobbare och man förstår att Sebbe inte har det helt lätt.

Lebanon

Lebanon

Filmtips Lebanon utspelar sig under Libanonkriget 1982. Det är den 6:e juni, invasionens första dag, och vi får följa fyra israeliska soldater på den lilla ytan som utgör innandömet av en stridsvagn. Fyra israeliska soldater vars uppdrag, som till en början sägs vara en bagatell, utvecklas till ett mardrömslikt helvete.

Marcus Birro

Marcus Birro - om mobbarna, media och att segra över döden

Intervjun Få människor skapar så mycket känslor hos gemene man som Marcus Birro. För Kick Off berättar han om fotbollen, sitt författarskap, kommande boken och varför han inte längre bryr sig om mobbarna i media.

Nyhetsbrevet

Beställ det månatliga nyhetsbrevet med tips, råd, artiklar, nyheter och erbjudanden! Direkt till din e-post - helt gratis!


Sök konferens i Sverige

Sök anläggningar, aktiviteter, transporter och mer!

Vad

Var

Konferens.nu
Konferenspoolen
Eventmarket.com
Peterson & Heijel events and fairs AB