Mötesfenomenet Doodle lanseras nu på allvar i Norden!

Den internetbaserade gruppbokningstjänsten Doodle lanseras nu i Norden.

2009-03-05 10:31 Doodle är världens största leverantör av mötes- och gruppbokningar online och deras tjänster finns idag på 28 språk med fler än 2,5 miljoner besökare varje månad varav drygt 150 000 idag är från Norden. Doodle kommer från Schweiz och i företagets hemland använder 10 procent av befolkningen Doodles tjänster varje månad.

Doodle AG grundades 2008 i Schweiz och har idag vuxit från ett privat initiativ 2003 till den ledande tjänsten för gruppbokningar. Doodle var först med schemalagda mötesbokningar över internet och utvecklade tekniken.

Företaget gör det enkelt för en grupp att hitta en passande tid till en sammankomst. Endast några knapptryck krävs för att sätta upp ett mötesformulär och bjuda in deltagare. Företaget vänder sig till alla som kan behöva boka någon form av möte och har ett mycket enkelt gränssnitt som gör att bokningar kan ske direkt online utan att någon mjukvara behöver laddas ner eller att någon registrering krävs. Doodle är gratis att använda, men vissa företagstjänster finns som kostar pengar. Doodles användare använder idag företagets tjänster till allt från att boka en enkel sammankomst till löpande schemalagda bokningar för till exempel olika föreningar och företag.

Relaterade länkar

www.doodle.com

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

Fler artiklar
Andreas

Tre viktiga mötestips

Branschnytt Andreas Strömberg, VD på Nova Park konferens och SPA ger dig tre mötestips.

Emilia

Emilia har blivit stor på riktigt -efter tio års tystnad kommer nya skivan

Intervjun Hon tog hela världen med storm med sin oskuldsfulla blick, naiva framtoning och låten ”Big, big world”. Nu är Emilia tillbaka med en ny skiva. Lite säkrare, lite kaxigare men fortfarande väldigt ödmjuk.

Brothers bloom

Brothers Bloom

Filmtips Bröderna Bloom är kanske världens skickligaste bedragare, ingen kupp är för svår eller för riskabel för att inte de ska lyckas ro den i hamn på sitt karakteristiska gentlemanna-manér.

Downloading nancy

Downloading Nancy

Filmtips En kvinna som är trött på sitt liv, sitt äktenskap och sin golf-fetischist till make bestämmer sig för att hon vill sluta leva.

Maskarna på Carmine Street -Håkan Nesser

Boktips Erik och Winnie lämnar Europa efter att ha råkat ut för det mest fruktansvärda som kan drabba en människa. Deras fyraåriga dotter, Sarah, har varit spårlöst försvunnen i över ett och ett halvt år.

Glasblåsning

Glasblåsning -Sätter en annorlunda prägel på konferensen

Annorlunda möten Bara tio minuter från centrala Stockholm kan konferensgrupper stiga in i en traditionell glashytta och själva prova på att blåsa glas. Stockholm heta glas är en av få kvarvarande glashyttor i Stockholmområdet.

Ada

Mingla som Ada- och bli ett socialt geni

Del 6 Konferensen Efter att ha fått ditt efterlängtade nya jobb och klarat första veckan utan att bli av med det så ställs inför nästa utmaning, konferensen.

SHIE

Så minns vi SHIE

Expo Stockholmsmässans res- och mötesmässa, Travel med SHIE, har lagts på is och kommer inte tillbaka, varken 2009 eller 2010. Kick Off tog reda på varför det blev som det blev och vad reaktionerna är.

män som hatar kvinnor

Män som hatar kvinnor

Filmtips I den första av tre filmer byggda på Stig Larssons bästsäljande böcker så får vi följa journalisten Mikael Blomkvists försök att lösa ett 40 år gammalt försvinnande.

hannah montana

Hannah Montana the Movie

Filmtips Först tv-serie på Disney Channel, nu också långfilm. Hannah Montana (Miley Cyrus) ligger inte på latsidan.

Mötesnytt

Högberga Gård på Lidingö får Svanenmärkning

2010-02-08 13:54 Högberga Gård har nu klarat Svanens hårda miljö- och klimatkrav för hotell. Det innebär att hela driften av anläggningen har miljögranskats.

Sigtuna Arlanda – Sveriges första klimatneutrala destination

2010-02-08 13:48 Idag tar Sigtuna Arlandas hotell- och konferensanläggningar gemensamt det första steget mot en hållbar turistnäring och klimatneutralitet.

Pernilla Rehnberg ny vd på Thoresta Herrgård

2010-02-08 13:45 Thoresta Herrgård i nordvästra Stockholm är känt för att erbjuda matupplevelser utöver det vanliga. Nu förstärker man sitt management kraftig med Pernilla Rehnberg som tillträder som ny vd den 1 mars.

Reval Hotels och airBaltic går samman under gemensamt varumärke

2010-01-21 12:04 Det ledande Baltiska flygbolaget airBaltic och den största hotellkedjan i regionen, Reval Hotels, annonserar idag att de utökar sitt samarbete

Premiär för Allahjärtansweekend med turkiskt bad på Blue Hotel, Elfviks Udde

2010-01-19 16:29 För första gången öppnar Blue Hotel, Elfviks Udde, på Lidingö portarna till Blue Hamam och den orientaliskt kryddade värmen under allahjärtanshelgen 13-14 februari.

Tanja Jezewski, ny marknadschef på Högberga Gård

2010-01-19 16:22 Tanja Jezewski tillträder idag som ny marknadschef på Högberga Gård på Lidingö.

Mer mötesnytt

Nyhetsbrevet

Beställ det månatliga nyhetsbrevet med tips, råd, artiklar, nyheter och erbjudanden! Direkt till din e-post - helt gratis!


Sök konferens i Sverige

Sök anläggningar, aktiviteter, transporter och mer!

Vad

Var

Konferens.nu
Onzo (Kick Off)